Artyści

Wojciech Młynarski – sylwetka artysty

Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Filolog, poeta, satyryk, artysta kabaretowy, konferansjer, dramaturg, scenarzysta, librecista, tłumacz, felietonista, kompozytor, reżyser teatralny i wykonawca swoich piosenek. Autor ponad 2000 tekstów piosenek. Debiutował na początku lat sześćdziesiątych w kabarecie i teatrze studenckiego klubu Hybrydy. Współpracował z kabaretami Dudek, Owca i Dreszczowiec. Przez lata związany ze sceną Teatru Ateneum, na której stworzył legendarne spektakle „Brel”, „Wysocki” „Hemar – piosenki i wiersze” „Młynarski- recital” . Uznawany jest za twórcę nowej formy artystycznej – felietonów śpiewanych. Jego piosenki, pisane m.in. dla Skaldów, Hanny Banaszak, Kaliny Jędrusik, Haliny Kunickiej, Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego, Alicji Majewskiej, Ewy Bem, Maryli Rodowicz, Edyty Geppert, Michała Bajora, Krystyny Prońko czy Ireny Santor stały się ponadczasowymi przebojami. Odznaczony Złotym Medalem „Gloria Artis”, Złotym Krzyżem Zasługi oraz tytułem Mistrza Mowy Polskiej.

Jan Emil Młynarski

Dyrektor artystyczny, przewodniczący jury

Magda Umer

Piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej, autorka recitali, dziennikarka, reżyser, scenarzystka i aktorka. Członkini Rady Polskiej Fundacji Muzycznej. Laureatka Festiwalu Piosenki w Opolu. W 2000 za wybitne zasługi w działalności w ruchu studenckim, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 28 kwietnia 2009 z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Agata Kulesza

Agata Kulesza jest jedną z najwybitniejszych aktorek w Polsce. Jej kariera zawodowa rozpoczęła się w momencie ukończenia z wyróżnieniem w 1994 r. PWST w Warszawie (obecnie Akademia Teatralna im. Zelwerowicza).

 

Jest laureatką kilkudziesięciu nagród aktorskich polskich i zagranicznych zarówno za role teatralne jak i filmowe, w tym m.in.: nagroda teatralna Feliks Warszawski, czterokrotna nagroda Polskiej Akademii Filmowej ORŁY, nagroda za główną rolę żeńską na Gdyńskim Festiwalu Filmowym, liczne nagrody za role filmowe na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych (m.in. we Francji- Les Arcs European Film Festival, Hiszpanii, USA (w tym prestiżowa nagroda dla najlepszej aktorki przyznana przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych Los Angeles), Albanii czy na Białorusi, a także srebrny medal Gloria Artis oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz działalności społecznej.

 

Filmografia Agaty Kuleszy obejmuje wiele wybitnych ról w cieszących się powodzeniem zarówno u widzów jak i krytyki filmach fabularnych, w tym m.in. „Kilka prostych słów” Anny Kazejak, „Moje Pieczone Kurczaki” Iwony Siekierzyńskiej, „Sala samobójców” (oraz „Sala samobójców. Hejter”) Jana Komasy, „Róża” Wojciecha Smarzowskiego, „Ida” Pawła Pawlikowskiego (jako jedyny film w historii polskiej kinematografii otrzymał Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzyczego) oraz jego „Zimna wojna”, „Moje córki krowy” w reżyserii Kingi Dębskiej, „25 lat niewinności” Jana Holoubka czy „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej. Na premierę czeka najnowszy film z jej udziałem- „Wesele 2” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Młynarski Plays Młynarski + goście

Aktorka, trzykrotna laureatka polskiego Orła.

W 2014 r. odznaczona 
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem 
„Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 2011 związana z Teatrem Ateneum w 
Warszawie.

 

SKUBAS (Radosław Skubaja)

Artysta, który stworzył jedną z piękniejszych polskich piosenek miłosnych o braku miłości.

W swojej twórczości podróżuje w głąb ludzkich doświadczeń. Jego teksty są pełne emocji. Bez zbędnych upiększeń dotyka tematów, w których każdy słuchacz może odnaleźć cząstkę siebie. Wszystko to w akompaniamencie czasem czułych i delikatnych, czasem mrocznych, brudnych, niemal grungeowych kompozycji. Kiedyś znany głównie na scenie klubowej, szerszej publiczności dał się poznać dzięki wydanemu w 2012 roku autorskiemu albumowi „Wilczełyko”. Na swojej drugiej płycie – „Brzask” zaprezentował się już jako artysta kompletny.

Od czasu debiutu Skubas zagrał wiele tras koncertowych i wystąpił na najważniejszych polskich festiwalach (m.in. Opener, Orange Warsaw Festival, Jarocin, Przystanek Woodstock). Brał również udział w takich projektach jak Męskie Granie Orkiestra, Obywatel GC v.2.0 czy Europejski Stadion Kultury. „Szklane Miesiące” to singiel zapowiadający trzeci album artysty. Jego premiera koncertowa miała miejsce 17 sierpnia 2019 r. podczas Męskiego Grania w Warszawie przed ponad 15-tysięczną publicznością. 23.10.2020 r. miała miejsce premiera nowej płyty Skubasa  pt. „Duch”. Do tej pory ukazały się trzy videoklipy promujące to wydawnictwo: „Ojciec i syn” nagrodzone podczas Papaya Young Directors (5 września 2020 r.), „Haitańskie drzewa” (22 września 2020 r.) i  „Azja” (23 października 2020 r.). 25.05.2021 r. Artysta zaprezentował swój najnowszy singiel „Dobra Czarodziejka”, który powstał ze specjalną dedykacją dla jego Mamy. Przypomina on jak ważne są nasze Mamy. Premierze singla towarzyszył teledysk stworzony wraz z fanami Artysty, w którym możemy zobaczyć zdjęcia fanów ze swoimi Mamami.

Joanna Nojszewska

Dziennikarka, frankofilka, młynarskolożka. Ulubione teksty Mistrza? „Lubmy się”, to „Przetrwamy”! Autorka dużego wywiadu z Panem Wojciechem w „Twoim Stylu” (2014) i pięknie ilustrowanej rozmowy – wspomnienia z Agatą Młynarską (2017, też w TS).

Piosenka – jak mówią Francuzi – “à texte” jest jej bliska, bo nie tylko daje frajdę muzyczną, ale też intelektualną. Stąd też wielokrotne jurorowanie w konkursach piosenki francuskiej. 

Do utworów Młynarskiego ma szczególny sentyment. Na studiach śpiewała je w Teatrze Akademickim Uniwersytetu Warszawskiego razem z – jak się okazało – przyszłym mężem (uczucie wybuchło podczas premiery w Starej Prochowni, gdzieś między „Balladą o dwóch koniach” a „W co się bawić”). Po 20 latach reaktywowali się z przyjaciółmi jako zespół i grają te piosenki przed publicznością – m.in. na jednym z Festiwali Twórczości Wojciecha Młynarskiego w Gdańsku.

Autorka książki „Klucz francuski”, w której – ha! – znalazł się wątek nawiązujący do pobytu Wojciecha Młynarskiego w Paryżu i pewnej marynarki w kratę. Ale o tym już na żywo. A bientôt, do zobaczenia na festiwalu!