Archiwum Festiwalu

Archiwum Festiwalu

2020

W 2020 roku Festiwal, który odbył się online miał 106200 odbiorców. Znaczne zwiększenie liczby odbiorców oraz pobrań jest wynikiem skutecznej kampanii promocyjnej, a także zainteresowania festiwalem, które przeszło nasze oczekiwania.

Byliśmy jednym z niewielu festiwali zrealizowanych w czasach COVID, oraz jednym z dwóch konkursów piosenki, które zostały zrealizowane. Drugim był konkurs “Pamiętajmy o Osieckiej” zrealizowany przez Teatr Nowy w Poznaniu. 3 tygodnie przed realizacją Konkursu Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego został odwołany flagowy w Polsce festiwal piosenki – Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, na który sami czekaliśmy i wybieraliśmy się. Zaprosiliśmy uczestników konkursu PPA do naszego konkursu. Realizacja wydarzenia w streamingu z kilku kamer jednocześnie była ekstremalnie trudnym wyzwaniem zarówno dla nas, jako organizatorów, dla realizatorów, dla uczestników oraz dla jury, które zostało postawione w zupełnie nowej, cyfrowej rzeczywistości. 

Z technicznego punktu widzenia udało nam się to zrealizować dzięki współpracy z firmą BIVROST, która przy okazji naszych wydarzeń wykorzystała swój patent, na których otrzymała dotację z Programu “Szybka ścieżka” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wszyscy dołożyli starań aby konkurs i festiwal odbył się na wysokim poziomie, co potwierdzały głosy na facebooku, np. cyt. “Udało Wam się stworzyć w tym szaleństwie piękne, kameralne wydarzenie”. Dzięki realizacji online po raz pierwszy Festiwal dotarł do tak wielu odbiorców. 

Wiemy już, że streaming online będzie na stałym elementem realizacji wydarzenia.

2019

W dniach 17-19 listopada 2019 r. po raz IV odbył się Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego.
W programie znalazły się:
17 listopada Europejskie Centrum Solidarności
1. Wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć Wojciecha Młynarskiego z archiwum Rodziny
2. Otwarte przesłuchania konkursowe Piosenka – Ballada – Felieton.
3. Spotkanie z Barbarą Ahrens – Młynarską, siostrą Wojciecha Młynarskiego. Spotkanie poprowadził Jerzy Sosnowski (ogród zimowy ECS)
4. Film „Młynarski. Piosenka finałowa” reż. Alicja Albrecht
5. Spotkanie z Alicją Albrecht, reżyserką filmu o Wojciechu Młynarskim. Poprowadził je Tomasz Galiński, redaktor Radia Gdańsk
6. Finał konkursu „Piosenka/ballada/felieton”. I nagrodę otrzymała Gabriela Kundziewicz.
7. Recital Agnieszki Wilczyńskiej z towarzyszeniem Andrzeja Jagodzińskiego

LAUREACI

I nagroda
Gabriela Kundziewicz
II nagroda
Krzysztof Oleksyn
III nagroda
 Piotr Zubek

18 listopada 2019 godz. 20:00 Stary Maneż/Gdańsk
Koncert „Raz Dwa Trzy – Młynarski”
10 czerwca 2007 roku zespół nagrał kultowy albumu “RAZ, DWA, TRZY – MŁYNARSKI”. Album, który powstał we współpracy z Wojciechem Młynarskim zyskał ogromne uznanie wśród publiczności, miano podwójnej platyny oraz otrzymał nagrodę Fryderyka 2008 w kategorii Album Roku Pop.

19 listopada 2019 r. godz. 20.00 Stary Maneż/Gdańsk
Mumio „Taki Miks”
Dariusz Basiński, Jacek Borusiński i Tomasz Drozdek (T.ETNO) przypomnieli fragmenty z legendarnego spektaklu Kabaret Mumio, który został zagrany 850 albo i 950 razy (dokładnie nie wiadomo – po tylu razach nawet najściślejszy z umysłów ścisłych mógłby się nie doliczyć). Na dokładkę zagrali fragmenty „Lutownicy, ale nie pistoletowej, tylko takiej kolby”, która kończy się improwizacją trwającą czasami prawie tak długo jak pierwsza nieimprowizowana część.
IV Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego cieszył się ogromną popularnością, o czym świadczyć może wykupienie biletów na wydarzenia 18 i 19 listopada już na tydzień przed wydarzeniem.

2015

III edycja Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego
26-27 września 2015, Polska Filharmonia Bałtycka
26 września w foyer Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Wojciech Młynarski zaprezentowany został jako twórca charakterystycznej dla niego formy wierszowanego felietonu. Lekkie, publicystyczne teksty wierszowane odczytali dwaj wieloletni współpracownicy Wojciecha Młynarskiego – aktorzy Wiktor Zborowski i Marian Opania. Niedługo potem ich miejsca zajęli Artur Andrus i Wojciech Młynarski we własnej osobie, aby przeprowadzić zawsze cieszącą się sporym zainteresowaniem publiczności otwartą rozmowę z artystą.
Obydwa spotkania odbyły się w scenerii wypełniających foyer filharmonii wielkoformatowych zdjęć oraz fotokopii rękopisów Młynarskiego, pochodzących z prywatnych archiwów artysty, które złożyły się na wystawę „Młynarski mniej znany”.
Pod koniec pierwszego dnia Festiwalu odbyła się projekcja koncertu „Róbmy swoje”, który odbył się z okazji jubileuszu XXV-lecia pracy twórczej Wojciecha Młynarskiego na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1988 roku.

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia Festiwalu był Finał Konkursu Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego, który od początku jest częścią Festiwalu . Spośród 12 podmiotów wykonawczych – studentów szkół artystycznych oraz młodych profesjonalnych aktorów i wokalistów Jury pod przewodnictwem Wojciecha Młynarskiego w składzie: Jacek Bończyk, Jerzy Derfel, Grzegorz Wasowski wyłoniło szóstkę laureatów. W przerwie na obrady jurorów swój recital zaśpiewała zwyciężczyni poprzedniej edycji Konkursu – Marta Chyczewska. Koncert poprowadził Artur Andrus.

Potańcówkę pod nazwą „Podchodzą mnie wolne numery” wieńczącą pierwszy dzień Festiwalu przeprowadziła grupa Swing Revolution Trójmiasto.
27 września 2015 w Foyer odbył się Panel Dyskusyjny pod hasłem „Kultura… Pan mnie wyczuwa?” podczas której goście Festiwalu rozmawiali o tradycji i nowoczesności w interpretacjach klasycznych dzieł kultury oraz o sposobach przebicia się z wartościową ofertą kulturalną do współczesnego widza.

Drugim punktem programu był zaproszony przez Wojciecha Młynarskiego spektakl Teatru Małego z Łodzi „MŁYNARSKI SENTYMENTALNIE: Wesołego Powszedniego Dnia” którego współautorami są Wojciech Młynarski (libretto) oraz Jerzy Derfel (muzyka).

O godzinie 19:00 rozpoczął się Koncert Laureatów Konkursu Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego, podczas którego wręczone zostały nagrody.

LAUREACI:

Grand Prix
Aurelia Luśnia
I nagroda
 Karolina Łopuch
II nagroda
Zespół SĄSTĄD
III nagroda
 Joanna Wąż
Wyróżnienie
Zuzanna Wiśniewska

 

2014

II edycja Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego miała miejsce w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
Grand Prix w Konkursie Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego otrzymała Marta Chyczewska.

LAUREACI:

Grand Prix 
Marta Chyczewska
I miejsce 
Piotr Kosewski
II miejsce 
Trio Tonika
III miejsce 
Agata Rożankowska

Honorowe Wyróżnienie Prezydenta Miasta Gdańska
 Irena Melzer

2013

I edycja Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego odbyła się w Sopocie.
Grand Prix w Konkursie Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego otrzymała Małgorzata Nakonieczna.
Po I edycji Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego została powołana Fundacja Róbmy swoje dla kultury.

LAUREACI:

Grand Prix
Małgorzata Nakonieczna
I miejsce
Dominika Barabas
II miejsce
Piotr Kosewski
III miejsce
Ewa Błachnio
Agata Zakrzewska